Vzhľadom na to, koľko peňazí stojí cyklistické oblečenie, je dôležité zvážiť, ako sa oň starať, aby vydržal čo najdlhšie a zároveň podával čo najlepší výkon. Aby ste zo svojho cyklistického oblečenia vyťažili maximum, vyhnite sa týmto piatim bežným chybám pri jeho praní.
Používanie aviváže
Prečo? Najčastejšia odpoveď je, že zničí látku, čo nie je úplne pravda. Presnejšie povedané, aviváž na tkaniny obsahuje vosk a ďalšie chemikálie, ktoré látku poťahujú, aby zanechali pocit mäkkosti, ale blokujú „póry“ v tkanine, čím zabraňujú schopnosti pohybu vlhkosti a tiež ich nechávajú náchylnejšie na zápach.
Ohľadne pracieho prostriedku, to, aký druh používate, nie je také dôležité, stačí ho použiť. Ale nie príliš: prací prostriedok je vysoko koncentrovaný, takže nepotrebujete veľa. Boli by ste prekvapení, čo dokáže jedna kvapka mydla.
Pranie na príliš vysokých otáčkach
Používanie športového cyklu na práčke s nižšou rýchlosťou odstreďovania a kratším trvaním je viac než dosť na to, aby bola vaša súprava čistá. Cyklistická súprava je vyrobená z ľahkých tkanín, ktoré nezadržiavajú vlhkosť, takže nižšia rýchlosť spotrebuje menej energie a nižšia rýchlosť odstreďovania pomôže látkam vydržať dlhšie.
Nepranie cyklistického oblečenia
Nechať súpravu sedieť v pote po jazde vedie k dvom hlavným problémom. Po prvé, pot začne rozkladať elastanové vlákna, ktoré sa nachádzajú vo všetkých častiach vašej súpravy, od ponožiek až po cyklistickú vložku. Po druhé, baktérie z vašej súpravy sa budú množiť v spotenom umývacom koši. Ak nechcete spustiť prázdny cyklus, jednoducho opláchnite súpravu čerstvou vodou a zaveste ju, aby ste ju nechali na vzduchu.
Pranie cyklistických rukavíc spolu s cyklistickým oblečením
Cyklistické rukavice a akékoľvek iné výrobky so suchým zipsom poškodzujú textíliu, hlavne tú s nepremokavým povlakom. Riešením je prať ich samostatne, alebo v pracom vrecku na bielizeň. S ľahkými a výkonnými textíliami by sa malo manipulovať jemne, preto ich neumývajte objemnými predmetmi, ako sú batohy.
Sušenie cyklistického oblečenia v sušičke
Sušička zničí látku. Teplo poškodí a zlomí gumu a akékoľvek lepidlo alebo gumu v odeve. Extrémne teplo z bubnovej sušičky navyše poškodí aj DWR a vodotesne potiahnuté tkaniny. Vždy je lepšie súpravu vysušiť na vzduchu, len sa uistite, že ju nezavesíte na priame slnečné svetlo.
Medzi ďalšie rady patrí:
- Nenechávajte použité oblečenie v uzavretej taške bez prístupu vzduchu (plastová taška, športová taška, atď.)
- Obráťte oblečenie naruby pred tým ako ho vložíte do práčky
- Zazipsujte všetky zipsy na oblečením pred vložením do práčky
- Perte v studenej vode
Tipy na starostlivosť o oblečenie s nami zdieľa španielska značka cyklistického oblečenia TACTIC, známa najmä svojimi cyklistickými nohavicami. Už ste ju poznáte?
Podelíte sa s nami o Vaše tipy pri starostlivosti o Váš športový set?
Add comment